3 #RestrukturyzacjaOdAdoZ
Restrukturyzacja jest szansą na uchronienie przedsiębiorstwa przed ogłoszeniem jego upadłości. Głównym celem wszczęcia procedury restrukturyzacyjnej jest usprawnienie funkcjonowania firmy, co w efekcie przyczynia się do wznowienia jej wypłacalności. Jakie są jej podstawowe rodzaje?
Podstawowe rodzaje restrukturyzacji
Proces związany z przeprowadzeniem restrukturyzacji jest procesem złożonym, odbywającym się na kilku płaszczyznach równocześnie. Obejmuje on między innymi dokonanie zmian w zakresie produkcyjnym, administracyjnym, zarządzania finansami i kadrami.
Dłużnik ma do wyboru kilka trybów postępowań restrukturyzacyjnych, dostosowanych do swoich potrzeb. Należą do nich:
- postępowanie o zatwierdzeniu układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Cała procedura sądowa jest w tym przypadku bardzo uproszczona, sprowadza się jedynie do zatwierdzenia układu wypracowanego w pozasądowym porozumieniu z wierzycielami.
Przyspieszone postępowanie układowe
Umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Jest stosunkowo szybkim postępowaniem, które prowadzi nadzorca sądowy. Przewidziane jest dla przedsiębiorców, których sytuacja jest w miarę stabilna, u których trudności finansowe są we wstępnej fazie.
Pewnym ograniczeniem tego trybu jest to, że nie może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Postępowanie układowe
Umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Dedykowane jest dla dłużnika, który nie może prowadzić przyspieszonego postępowania układowego, nie ma bowiem ograniczenia w zakresie wierzytelności spornych, uprawniających do głosowania nad układem.
Postępowanie sanacyjne
Jego głównym celem jest przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań.
Postępowanie sanacyjne może zostać otwarte na wniosek dłużnika, a także wierzyciela. Jest dobrym rozwiązaniem dla dłużnika wymagającego głębokich zmian. Daje dłużnikowi wiele możliwości, jak prawo do odstąpienia od niekorzystnych umów, zbycie zbędnego majątku, zwolnienie części pracowników, zawieszenie egzekucji.