Rekomendacje dla firm dotkniętych spowolnieniem w związku z sytuacją rynkową i zdrowotną

Firmy obserwują pierwsze objawy spowolnienia gospodarczego. Widząc, co się dzieje na rynku oraz jaka panika wystąpiła w niektórych branżach, postanowiłyśmy zareagować. Poniżej przedstawiamy rekomendacje dla firm dotkniętych spowolnieniem w związku z sytuacją rynkową i zdrowotną wywołaną przez koronawirusa.

KTÓRE BRANŻE NAJBARDZIEJ DOTKNĘŁO SPOWOLNIENIE?

  • Wydany został komunikat o zamknięciu imprez masowych – branża eventowa odwołuje konferencje, eventy, a nawet małe szkolenia.
  • Turystyka, szczególnie zagraniczna, narażona jest na ogromne straty.
  • Zastój widać też w branży transportowej i przewozowej, towary z Chin są coraz rzadziej zamawiane.
  • Ale to nie wszystko. Ilość branż dotkniętych paniką jest zatrważająca. Widać ją w wielu innych segmentach rynku.

Co robić w czasie postępującego spowolnienia? Jak przygotować się do zmian i zminimalizować negatywne następstwa panującej paniki?

1. NIE PANIKUJ!

Przede wszystkim nie daj się zwariować i nie panikuj. To nie czas na słuchanie niesprawdzonych informacji i plotek.

2. WYKORZYSTUJ WIEDZĘ Z PEWNYCH ŹRÓDEŁ

Komunikatów szukaj na zaufanych stronach. Odwiedź strony rządowe z oficjalnymi informacjami i tam zasięgaj wiedzy o dalszych krokach postępowania.

3. NIE UNIKAJ TEMATU – DZIAŁAJ OD RAZU

Nie ma sensu udawać, że nic się nie dzieje, bo konsekwencje będą jeszcze bardziej bolesne. Jeśli od razu zaczniesz działać, możesz uniknąć upadłości lub restrukturyzacji sądowej. Warto zainwestować swoją energię w zarządzanie kryzysowe lub inne rodzaje restrukturyzacji.

4. PRZYGOTUJ SIĘ DO KRYZYSU

Jeśli wiesz, że jest bardzo źle w Twojej branży, klienci zaczynają odwoływać kontrakty i zrywać umowy, spróbuj jak najlepiej zaplanować swoje działania.

5. STWÓRZ PLAN DZIAŁANIA I PROCEDURY

Odpowiednia strategia działania, nowe procedury i zmiana sposobu myślenia o nowej sytuacji na pewno pomogą w rozwiązaniu problemów, a przynajmniej w załagodzeniu ich skutków.

Niech Twoi pracownicy wiedzą, że panujesz nad sytuacją. Powiadom ich o nowych procedurach i planowanych działaniach, a będziesz miał mniej pytań i… plotek.

6. SKORZYSTAJ Z WIEDZY FACHOWCÓW

Jeżeli nadal nie możesz odnaleźć się w nowej sytuacji, czujesz, że tracisz grunt pod nogami, skorzystaj z wiedzy specjalistów, którzy zajmują się na co dzień restrukturyzacją lub zarządzaniem kryzysowym.

Twoją branżę dopadło spowolnienie, potrzebujesz wsparcia i chcesz się przygotować do zmian?
Skontaktuj się z nami jak najszybciej
!

Jesteś firmą w kryzysie spowodowanym przez COVID-19? Sprawdź nasze pakiety antykryzysowe.

Jesteśmy, aby Ci pomóc